ارومیه- ایرنا- شور و هیجان وصف ناپذیری بر سر هر کوی و محله ارومیه در شب چهارشنبه سوری به چشم می خورد و صدای خنده و شادی شهروندان از کوچک و بزرگ لحظه های تکرارنشدنی را بر آخرین برگ های تقویم 1396 ثبت می کند.

به گزارش مطالب 2017 امشب شب چهارشنبه سوری است؛ 'چَرشَنبه بایرامی یا آخیر چَرشنبه' سنت دیرینه مردم آذربایجان برای شادی و روشنایی در آخرین چهارشنبه سال است؛ روزی که آذر مردمان پاک و صمیمی این مرز و بوم برای از بین بردن پلیدی ها و دشمنی ها بر افروخته می شود.
هم اینک(ساعت 21 شب سه شنبه) پاتوق شادی در کوچه پس کوچه ها و محوطه های باز شهر ارومیه که دورتا دور آتش تشکیل شده است، چشم هر عابری را به خود معطوف می کند.
کوچه های این شهر صحنه های شادی مردمانش را به خود می بیند؛ انگار گرمای آتش صمیمیت بین ساکنان کوچه ها را دوچندان کرده و بهانه ای برای دورهمی های فراموش نشدنی در چهارشنبه آخر سال شده است.
شعله های چشم نواز آتش در سر هر کوچه و محله خیل اقشار مختلف از کودکان تا سالخوردگان را برای برگزاری آئین چهارشنبه سوری در استان رنگین کمان اقوام و ادیان دور هم جمع کرده است.
آسمان شب در این منطقه زیباتر از شب های دیگر است؛ درخشش مواد آتش بازی بی خطر جذابیت و آرامش خاصی را به سپهر نیلگون بخشیده است.
دختران اولین کسانی هستند که از روی آتش می پرند و برای خوشبختی خود این اشعار را شادی کنان بر لبان خود جاری می کنند: 'آتیل باتیل چارشنبه، بختیم آچیل چارشنبه' و سپس کودکان و جوانان و حتی مردان و زنان از این شادی بی نصیب نمی مانند و صدای هلهله جوانان در آخرین چهارشنبه سال فضا را پر می کند.
ˈ دردیم، بلام بو اوددا قالسین - باش آغریم، دیش آغریم بوردا قالسینˈ از دیگر اشعاری است که در موقع پریدن از روی آتش در آذربایجان گفته می شود و معنی آن همان ˈ سرخی تو از من و زردی من از توˈ می باشد.
افروختن آتش در آذربایجان مظهر پاکی و گرمی است و طی آن مردم تمام وسایل کهنه، بقایای علوفه های دامی، زباله های اطراف خانه ها را می سوزاندند تا در محیطی پاک و تمیز و عاری از آلایش وارد سال نو شوند.
'شال سالاماق' این زیباترین سنت چهارشنبه سوری در این دیار رنگ هویت آذربایجانی را به این شب می بخشد؛ ساعتی بعد جوانان شور و نشاط این شب فراموش نشدنی را با ' شال سالاماق' یا شال اندازی خاطره انگیزتر می کنند.
7129/3072
گزارشگر: توحید محمودپور

انتهای پیام /*

برچسب ها

فرهنگي

چهارشنبه سوري

شادي و نشاط

اروميه

منبع - copyright