سوچی - ایرنا - نشست گفت وگوهای ملی سوریه قرار بود از ساعت 10 و 05 دقیقه امروز (سه شنبه) به وقت محلی در سوچی روسیه آغاز شود اما با تاخیر مواجه شد.

یک مقام روس در این باره گفت که منتظر حضور عده دیگری از مهمانان سوری هستیم که در مسیر فرودگاه به محل برگزاری کنگره می باشند.
وی در واکنش به این پرسش که برخی از خبرگزاری ها اختلاف نظر میان استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور روسیه با هیات روسی را دلیل تاخیر نشست عنوان می کنند، این موضوع را تکذیب کرد.
نخستین روز کنگره گفت وگوهای ملی سوریه (دیروز دوشنبه) به دیدارهای دوجانبه و رایزنی های سه جانبه نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای حامی این مذاکره ها اختصاص داشت.
امروز روز اصلی نشست سوچی است و قرار است کنگره گفت وگوهای ملی سوریه با مراسم رسمی آغاز شود و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، نخستین سخنران آن باشد.
سپس اجلاسیه عمومی نخست کنگره گفت وگوهای ملی سوریه آغاز می شود و تا ناهار ادامه خواهد داشت.
براساس برنامه اعلام شده، اجلاسیه عمومی دوم نشست سوچی ساعت 14 و 30 دقیقه به وقت مسکو آغاز می شود و سه ساعت ادامه دارد.
تشکیل کمیسیونی برای تنظیم قانون اساسی جدید سوریه و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشور موضوعات اصلی نشست سوچی را تشکیل می دهند.
انتظار می رود درپایان نشست سوچی بیانیه رسمی صادر و در آن تصمیمات اتخاذ شده در کنگره گفت وگوهای ملی سوریه منعکس شود.
آلکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در سوریه و سرپرست هیات روسی در نشست سوچی اعلام کرد: نتایج به دست آمده در کنگره گفت وگوهای ملی سوریه به سازمان ملل ارائه خواهد شد تا مورد ارزیابی قرار گرفته و برای پیشبرد مذاکره های سوری سوری ژنو بکار رود.
جابری انصاری، دستیار ارشد وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران نیز سرپرستی هیات نمایندگی کشورمان در کنگره گفت وگوهای ملی سوریه را برعهده دارد.
وی بامداد دیروز به سوچی رسید.
به گزارش مطالب 2017، توافق درباره برگزاری کنگره مذاکرات ملی سوریه در سوچی، در جریان نشست سران ایران، روسیه و ترکیه که نوامبر 2017 (آذرماه امسال) در سوچی برگزار شد، به دست آمد.
در این کنگره نمایندگان قشرهای مختلف سوریه از جمله هیاتی از دولت این کشور و طیف وسیعی از معارضان سوری شرکت دارند.
اروپام*1346**1590

برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw

انتهای پیام /*

برچسب ها

سياسي

نشست سوچي روسيه

ايران تركيه سوريه

منبع - copyright